Červen 2008

Proč Prsten dostal Frodo a né Aragorn?

30. června 2008 v 23:46 | Galadriel |  Kouzelný svět Pána prstenů
Proč je Frodo nositelem prstenu?
Od první chvíle, kdy se Frodo seznámí v hostinci U Skákavého poníka s Aragornem, je zřejmé, že Frodo má k ideálu klasického hrdiny daleko. Snadno se vyděsí, ale Aragorn ne. Dokonce na první pohled není dost chytrý, aby Společenstvo vedl. Aragorn celá léta dovedně skrýval svou pravou tvář za maskou "Chodce", ale Frodo se jen několik minut po příchodu do hostince, kde se představí jako pan Podhorský, vzdává a nasazuje si Prsten.
V té chvíli se o obou postavách dozvídáme velice mnoho. Dokonce ani na hobita není Frodo nijak výjimečný. Není ani silný, ani rychlý. Schází mu bezstarostná a usměvavá povaha, kterou se vyznačují Smíšek, Pipin a Sam. Je bázlivý a k tomu knihomol jako Bilbo.
A zkuste ho porovnat s Aragornem. Aragorn září jako hvězda. Je to přirozený vůdce. Zocelený v bitvách. A navíc má dost silnou vůli, aby odolal pokušení navléci si Prsten.
Nejdůležitější však je, že Frodo nechce být nositelem Prstenu. Přeje si, aby se ho co nejdříve zbavil. Aragorn naopak chce bojovat. Pohlédne do Palantýru a v souboji vůlí nad Sauronem zvítězí.
Ne náhodou je Aragorn v Tolkienově příběhu hrdinou bez bázně a hany. Tolkien ho zcela úmyslně obdařil většinou vlastností slavných velikánů minulosti. Stejně jako Mojžíš nebo král Artuš skrývá před ostatními svůj urozený původ tak dlouho, než nazraje čas k odhalení. Stejně jako hrdina severských legend Sigurd nosí i on zlomený meč, stejně jako král Karel Veliký dokáže zvláštní bylinou léčit nemoci. A přeci, i když si dal Tolkien tolik práce, aby Aragorna vylíčil jako ideálního hrdinu, nechává Prsten nést Froda. Proč?
Tolkien zcela záměrně porušil pravidla, jimiž se řídí hrdinské eposy. Chtěl vytvořit příběh, jehož hrdinu neproslaví síla ani jiné fyzické vlastnosti. Ačkoliv je Pán prstenů na první pohled velkolepá epická sága, v jeho jádru se skrývá pohádka; "Všechny vášně a strasti světa", napsal Tolkien,"Mě nedojímají tolik jako pohled na hrdinu, který se stává šlechticem ducha - z ošklivého káčátka k Frodovi. Proto vysílá Froda, netipického hrdinu, na nebezbečnou cestu, která prověří hranice jeho možností. Během putování v sobě Frodo oběvuje netušené vlastnosti: odvahu, sílu, odhodlání a trpělivost.
Motiv ošklivého káčátka se v Pánu prstenů oběvuje v mnoha podobách, protože to tak autor chtěl. Celý proces uvědomování si sama sebe Tolkiena fascinoval mnohem víc než boj dobra se zlem. A to je také hlavní důvod, proč ke konci příběhu věnuje více pozornosti Samovi Křepelkovi a proč Smíšek a Pipin přestávají šaškovat a začínají rovněž dozrávat.
Aragorn se narodil jako šlechtic a Frodo mu bezvýhradně věří. A to je pro Tolkiena a jeho svět podstatné. Z Tolkienova pohledu dějiny netvoří jen slavní hrdinové a darebáci. Právě neznámé postavy, jako třeba hobiti , hrají hlavní roli a v jeho příběhu není nikdo důležitější než nositel Prstenu.
(David Colbert Kouzelný svět Pána prstenů)
Brzy totiž nastane čas, kdy hobiti budou utvářet osudy všech.

Kde vlastně najdeme Středozemi?

30. června 2008 v 23:04 | Galadriel |  Místa Středozemě

STŘEDOZEM

Hned na začátku můžeme z jistotou říci přinejmenším jedno: Středozemě není úplně vymyšlené místo jako třeba země Oz nebo Lilliputánie. Není to žádná planeta v jiné galaxii. A není to ani svět ve vroucím jádru země. Středozemě (neboli anglicky Middle-earth) je Evropa. Už její jméno je odvozeno z výrazu používaného ve středověké angličtině - Middle-erthe, jímž Evropané označovali svůj kontinent před několika sty lety.
Jistě, Tolkienovy mapy a popisy Středozemě se neshodují s geografií moderní Evropy, tak například Britské ostrovy ani současný tvar atlantského pobřeží na jeho mapách nenajdeme. Jak píše k prologu k Pánu prstenů, obrysy pobřeží Středozemě a současně Evropy se úplně neshodují, protože jejich vzhled se postupem času mění. Přesto však najdeme některé nezpochybnitelné paralely se skutečnými místy. Hobitín se nachází, celkem podle očekávání, nedaleko Tolkienova domova, tedy Oxfordu. Gondor bychom našli nejspíš v Itálii, ale rozlohou může zasahovat až do Turecka.
Podle Tokiena se dobrodružství Froda a jeho společníků popisované v Pánu prstenů odehrálo, vzhledem k našemu kalendáři asi před šesti tisíci lety.
(David Colbert- Kouzelný svět Pána prstenů)

J.R.R. Tolkien -životopis

25. června 2008 v 19:38 | galadriel |  J.R.R. Tolkien
John Ronald Reuel Tolkien
Roku 1892 se v Bloemfonteinu v Jižní Africe narodil John Ronald Reuel Tolkien. Oba rodiče pocházeli z anglického Birminghamu, kam se také matka s dětmi vrátila po manželově smrti. Tolkien vyrůstal mezi kontrasty průmyslového města a zelení anglické krajiny. Matka zemřela, když mu bylo dvanáct let. První světová válka zasáhla jeho studie na univerzitě v Oxfordu. Tři roky strávil v uniformě lancashirských střelců. Roku 1919 získal oxfordský diplom za studium staroanglického jazyka a literatury. Na téže univerzitě se stal profesorem. Tolkien žil klidným rodinným životem, měl tři syny a dceru. Často jim vyprávěl pohádkové příběhy s motivy a zvyky ze středověkých eposů a nordických ság, objevovaly se zde však postavy s dnešní povahou. Jeho universitní kolegové ho přiměli k tomu, aby své vyprávění zpracoval a zapsal. První vydání Hobita vyšlo v roce 1937, sklidilo úspěch, avšak ne ještě senzační. Před jeho tiskem začal Tolkien pracovat na rozsáhlé trilogii Pán prstenů, která vyšla v roce 1949. Toto dílo vzbudilo ohromný zájem, hlavně mezi mládeží v druhé polovině šedesátých let. Tolkiena tato sláva netěšila, proto se roku 1959 uchýlil na odpočinek do vesničky Headington. Poslední epos Silmarillion, na kterém autor pracoval, připravil do tisku jeho syn, protože J.R.R. Tolkien v září roku 1973 zemřel.