Kde vlastně najdeme Středozemi?

30. června 2008 v 23:04 | Galadriel |  Místa Středozemě

STŘEDOZEM

Hned na začátku můžeme z jistotou říci přinejmenším jedno: Středozemě není úplně vymyšlené místo jako třeba země Oz nebo Lilliputánie. Není to žádná planeta v jiné galaxii. A není to ani svět ve vroucím jádru země. Středozemě (neboli anglicky Middle-earth) je Evropa. Už její jméno je odvozeno z výrazu používaného ve středověké angličtině - Middle-erthe, jímž Evropané označovali svůj kontinent před několika sty lety.
Jistě, Tolkienovy mapy a popisy Středozemě se neshodují s geografií moderní Evropy, tak například Britské ostrovy ani současný tvar atlantského pobřeží na jeho mapách nenajdeme. Jak píše k prologu k Pánu prstenů, obrysy pobřeží Středozemě a současně Evropy se úplně neshodují, protože jejich vzhled se postupem času mění. Přesto však najdeme některé nezpochybnitelné paralely se skutečnými místy. Hobitín se nachází, celkem podle očekávání, nedaleko Tolkienova domova, tedy Oxfordu. Gondor bychom našli nejspíš v Itálii, ale rozlohou může zasahovat až do Turecka.
Podle Tokiena se dobrodružství Froda a jeho společníků popisované v Pánu prstenů odehrálo, vzhledem k našemu kalendáři asi před šesti tisíci lety.
(David Colbert- Kouzelný svět Pána prstenů)
 


Anketa

Jaké místo ve Středozemi máte nejraději?

Rohan 17.1% (38)
Gondor 13.5% (30)
Lorien 31.1% (69)
Kraj 19.8% (44)
Morie 6.8% (15)
Mordor 3.2% (7)
Temný Hvozd 8.6% (19)

Komentáře

1 Ynka Ynka | Web | 18. srpna 2008 v 16:39 | Reagovat

týýjo! :o)

2 Zavinac Zavinac | 18. června 2009 v 22:01 | Reagovat

No téda! :o) To jsem fakt nečekal, ale je to bezva

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama