Proč Prsten dostal Frodo a né Aragorn?

30. června 2008 v 23:46 | Galadriel |  Kouzelný svět Pána prstenů
Proč je Frodo nositelem prstenu?
Od první chvíle, kdy se Frodo seznámí v hostinci U Skákavého poníka s Aragornem, je zřejmé, že Frodo má k ideálu klasického hrdiny daleko. Snadno se vyděsí, ale Aragorn ne. Dokonce na první pohled není dost chytrý, aby Společenstvo vedl. Aragorn celá léta dovedně skrýval svou pravou tvář za maskou "Chodce", ale Frodo se jen několik minut po příchodu do hostince, kde se představí jako pan Podhorský, vzdává a nasazuje si Prsten.
V té chvíli se o obou postavách dozvídáme velice mnoho. Dokonce ani na hobita není Frodo nijak výjimečný. Není ani silný, ani rychlý. Schází mu bezstarostná a usměvavá povaha, kterou se vyznačují Smíšek, Pipin a Sam. Je bázlivý a k tomu knihomol jako Bilbo.
A zkuste ho porovnat s Aragornem. Aragorn září jako hvězda. Je to přirozený vůdce. Zocelený v bitvách. A navíc má dost silnou vůli, aby odolal pokušení navléci si Prsten.
Nejdůležitější však je, že Frodo nechce být nositelem Prstenu. Přeje si, aby se ho co nejdříve zbavil. Aragorn naopak chce bojovat. Pohlédne do Palantýru a v souboji vůlí nad Sauronem zvítězí.
Ne náhodou je Aragorn v Tolkienově příběhu hrdinou bez bázně a hany. Tolkien ho zcela úmyslně obdařil většinou vlastností slavných velikánů minulosti. Stejně jako Mojžíš nebo král Artuš skrývá před ostatními svůj urozený původ tak dlouho, než nazraje čas k odhalení. Stejně jako hrdina severských legend Sigurd nosí i on zlomený meč, stejně jako král Karel Veliký dokáže zvláštní bylinou léčit nemoci. A přeci, i když si dal Tolkien tolik práce, aby Aragorna vylíčil jako ideálního hrdinu, nechává Prsten nést Froda. Proč?
Tolkien zcela záměrně porušil pravidla, jimiž se řídí hrdinské eposy. Chtěl vytvořit příběh, jehož hrdinu neproslaví síla ani jiné fyzické vlastnosti. Ačkoliv je Pán prstenů na první pohled velkolepá epická sága, v jeho jádru se skrývá pohádka; "Všechny vášně a strasti světa", napsal Tolkien,"Mě nedojímají tolik jako pohled na hrdinu, který se stává šlechticem ducha - z ošklivého káčátka k Frodovi. Proto vysílá Froda, netipického hrdinu, na nebezbečnou cestu, která prověří hranice jeho možností. Během putování v sobě Frodo oběvuje netušené vlastnosti: odvahu, sílu, odhodlání a trpělivost.
Motiv ošklivého káčátka se v Pánu prstenů oběvuje v mnoha podobách, protože to tak autor chtěl. Celý proces uvědomování si sama sebe Tolkiena fascinoval mnohem víc než boj dobra se zlem. A to je také hlavní důvod, proč ke konci příběhu věnuje více pozornosti Samovi Křepelkovi a proč Smíšek a Pipin přestávají šaškovat a začínají rovněž dozrávat.
Aragorn se narodil jako šlechtic a Frodo mu bezvýhradně věří. A to je pro Tolkiena a jeho svět podstatné. Z Tolkienova pohledu dějiny netvoří jen slavní hrdinové a darebáci. Právě neznámé postavy, jako třeba hobiti , hrají hlavní roli a v jeho příběhu není nikdo důležitější než nositel Prstenu.
(David Colbert Kouzelný svět Pána prstenů)
Brzy totiž nastane čas, kdy hobiti budou utvářet osudy všech.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama