KDE SE VZALI ENTI?

2. července 2008 v 22:49 | galadriel |  Kouzelný svět Pána prstenů
JAK TO, ŽE STROMY CHODÍ???
Myslím, že byste neprohráli, kdybyste si vsadili na to, že Tolkienova oblíbená barva byla zelená. V Pánu prstenů je mnoho lesů a nejrůznějších stromů. Tolkien miloval stromy již od dětství. Zvláště ho zaujal Shakespearův Macbeth, který pojednává o ctižádostivém skotském králi, jenž se neštití ani vraždy, aby dosáhl na královskou korunu. V této divadelní hře Macbetha navštíví duch, který mu vyjeví budoucnost. Předpoví Macbethovi, že nebude poražen, dokud se proti němu nepostaví, lépe řečeno nerozejde, jistý les. Duchova slova Macbetha potěší. Znovu a znovu se ujišťuje, že se les hýbat nemůže.
Macbeth: To se nikdy nestane.
Kdo les, či jen pouhý strom, představit si umí,
aby hýbal se s do země vzrostlými kořeny?
Macbeth si neměl být tak jistý. Ke konci hry za ním přibíhá strážný, vyděšený a zmatený tím, co právě viděl: les pohybující se směrem k Macbethovu hradu. Macbeth záhy zjití, že se k hradu neblíží živé stromy, ale nepřátelské vojsko zamaskované větvemi a listovím stromů lesa, který duch jmenoval. Jeho předpověď se vyplnila. Macbeth " válku se stomy" prohrává.
Shakespearův příběh Tolkiena fascinoval, ale zároveň i zklamal. Chtěl skutečný les, který by bojoval s Macbethem. "Toužil jsem po tom, aby stromy skutečně dokázali pochodovat do války"(Tolkien) A přesně to také v Pánu prstenů udělal. JAK TO, ŽE STROMY CHODÍ? ptáte se. V Tolkienově románu stejně jako v Shakespearově hře stromy chodí jen tehdy, pokud se zlobí na špatného vládce.
(David Colbert Kouzelný svět Pána prstenů)
CO BY ASI PROVEDLI S NAŠIMI POLITIKY?????
 


Komentáře

1 lena lena | 3. července 2008 v 15:07 | Reagovat

no oni by to docela potřebovali

2 Ynka Ynka | Web | 11. května 2009 v 12:50 | Reagovat

téda, to jsem nevěděla, je to zajímavý :o))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama