Březen 2009

Tom Bombadil

25. března 2009 v 14:55 | Galadriel |  Pán prstenů - Postavy
Tom Bombadil

Jde o zdravého a statného chlapíka, většího a těžšího než hobit,ale ne tak vysokého jako lidé. Má modré a jasné oči, dlouhý hnědý plnovous a červenou tvář pokrytou vráskami od úsměvu. Nosí modrý kabátek, vysoký klobouk s pírkem, kožené kalhoty se zeleným opaskema veliké žluté boty.
V Pánu prstenů hraje Tom Bombadil důležitou úlohu v 6. až 8. kapitole Společenstva prstenu. Hobiti se s ním poprvé setkali, když Dědek Vrbák polapil Smíška a Pipina do pukliny v kmeni. Tom Bombadil na ně narazil, když se vracel s nasbíranými lekníny z tůně své manželky Zlatěnky, dcery říční žínky. Písničkou přiměl Vrbáka ke spánku a pozval hobity, aby spěchali za ním do jeho domu.

Tomův dům se nachází na rozhraní Starého hvozdu a Mohylových vrchů na severním břehu říčky Opletnice. Když hobiti přišli, byli pohoštěni a po vydatném spánku následující den strávili posloucháním Tomových příběhů. Po večeři se naopak začal vyptávat sám a hobiti mu pověděli více než komukoliv jinému. Tom si dělal legraci i z Prstenu.
Předvedl, že Prsten nad ním nemá moc: když si jej nasadil, nezmizel, zato Frodo s nasazeným Prstenem byl pro něj viditelný.

Když se dalšího dne hobiti vydali přes Mohylové vrchy do Hůrky, padli do pasti mohylového ducha a museli volat Toma o pomoc. Písní vyhnal ducha, probudil hobity a našel zaběhnuté poníky. Poklad z mohyly nechal volně v trávě, vzal si jen brož pro Zlatěnku a hobitům z něj dal dlouhé nože jako meče. Doprovodil je na hranici vrchů až k Cestě a rozloučil se s nimi s odkazem na čekající Zlatěnku.

Poté se objevoval v příběhu jen nepřímo, na Elrondově radě se probírala a zamítla možnost svěřit mu Prsten. Když se hobiti po konci války vraceli domů, šli sami, protože Gandalf je opustil, aby navštívil Toma Bombadila.

Původ Toma Bombadila

Je nejstarší, pamatuje první kapku deště, byl na Ardě dříve než do ní přišel Melkor ("Znal tmu pod hvězdami, dokud v ní ještě nebyl strach - než přišel odjinud Temný pán") Vysloužil si mnoho jmen, elfové mu říkali Iarwain Ben-adar (Nejstarší a bez otce), trpaslíci Forn (což ve skandinávských jazycích znamená "prastarý" nebo "náležející dávné minulosti"), muži ze Severu Prastar

"Krásná paní," řekl opět po chvíli Frodo, "povězte mi, pokud se neptám příliš hloupě, kdo je Tom Bombadil?"
"Je," řekla Zlatěnka a s úsměvem se zastavila v letu.
Frodo na ní hleděl tázavě.
"Je, jak jste ho viděli," řekla v odpověď na jeho pohled. "Je Pánem lesů, vod a kopců."
"Takže celá tahle zvláštní země patří jemu?"
"Kdepak!" odpověděla a její úsměv se vytratil. "To by bylo opravdu břemeno," dodala polohlasem, jako k sobě. "Stromy a tráva a všechno, co roste nebo žije v této zemi, patří samo sobě. Tom Bombadil je Pán. Starého Toma nikdo nikdy nepolapil, když chodí po lese, brodí se vodou, skáče po kopcích světlem a stínem. Nezná strach. Tom Bombadil je Pán."

J.R.R. Tolkien, Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Tom je svým vlastním pánem, ani Prsten nad ním nemá moc
Tomův původ a schopnosti jsou záměrně zahaleny tajemstvím, které Tolkien nechtěl vysvětlovat, protože i v mýtickém věku musí nějaká tajemství existovat.

Pár fotek

23. března 2009 v 17:35 | Galadriel |  NonLotR
Předevčírem jsem byla po dlouhé době na procházce. Počasí bylo velmi proměnlivé a nebe hrálo nejrůznějšími barvami, protože jsem u sebe měla telefon musela jsem si pár snímků pořídit.

Jaro? Kdepak

19. března 2009 v 23:00 | Galadriel |  NonLotR

Včera jsem měla takovou radost když jsem narazila na první trs sněženek, říkala jsem si, že by první jarní den mohl být krásný. Svítilo sluníčko a já cítila tu pozitivní energii a dobrou náladu, která se bohužel vytratila s dnešním ránem. Probudila jsem se a viděla jen pošmurnou zataženou oblohu, než jsem si stačila udělat snídani začalo hustě sněžit a teploměr ukazoval hodnoty kolem nuly. Do večera připadla nová deseticentimetrová sněhová přikrývka. Takže zítřejší první jarní den bude jen kalendářním. Na ten opravdový si ještě počkáme. Ne nadarmo se říká " Březen za kamna vlezem" Doufám, že v dubnu už tam nebudem =D. Sníh mám ráda a každý rok se nemůžu dočkat první vločky, ale stačil by mi jen v prosinci a lednu.

Už se těším na vůni čerstvě posečené trávy a na teplé letní večery na zahradě u krbu. A samozřejmě na jahody, třešně a ostatní dobroty....
Snad sluníčko brzo rozpustí ledový trůn paní Zimy a začne kralovat Jaro.


Galadriel


Konečně =)

18. března 2009 v 0:41 | Galadriel |  Kolem blogu

Povedlo se! Sehnala jsem lístky na The Lord of the Rings Symphony.Mám takovou radost... Myslím, že to bude naprosto jedinečný zážitek na který budu vzpomínat celý život. Pořád tomu ještě nemůžu uvěřit =). Už jsem byla smířená s tím, že mám smůlu... A pro ty z vás, kteří lístky ještě nemají mám dobrou zprávu. Prozatím ještě není vyprodána ani jedna cenová kategorie, ale i tak si pro jistotu pospěšte. Zájem o ně narůstá.The Lord of the Rings Symphony - Rohan ( má nejoblíbenější skladba)


Zajímavosti k filmu Pp

13. března 2009 v 13:32 | Galadriel |  Kouzelný svět Pána prstenů

Zajímavosti k filmu Pán prstenů

Christopher Lee(Saruman) čte knihy trilogie Pán prstenů každý rok od doby, kdy byly publikovány, a je jediným z herců a štábu, kdo se setkal s J. R. R. Tolkienem.

Přestože první scéna Bilba Pytlíka je v Hobitíně, Ian Holm
na tom místě nikdy netočil. Všechny jeho scény byly natočeny před modrým promítacím plátnem.

Anthony Hopkins i Kate Winslet odmítli roli v této trilogii.

Sean Astin přibral kvůli roli Sama 14 kg.

Peter Jakson chtěl původně obsadit do role Galadriel Lucy Lawless a do role Arwen Umu Turman.
Bohužel obě herečky otěhotněly, takže role nakonec dostaly Cate Blanchett s Liv Tyler.

Když byl 7.4.2001 zveřejněn na internetu trailer k tomuto filmu, za prvních 24 hodin byl stažen 1.6 milionkrát.

Celkový rozpočet všech 3 filmů byl 300 miliónu USD plus dalších 200 miliónů USD na propagaci a marketing.

Celý filmový štáb měl přes 3000 lidí. Každý den bylo ke snídani servírováno 1460 vajíček.

Most v Hobitíně postavila novozélandská armáda z polystyrénu.

Dokážete si představit:
Neohroženou Xenu v roli Galadriel?


Nebo "nevěstu" z filmu Kill Bill v roli Arwen?Já tedy v žádném případě, nejspíš byl úděl osudu, že obě otěhotněly... A role dostaly Liv a Cate za což jsem moc vděčná. =)


Gimli

11. března 2009 v 14:41 | Galadriel |  Pán prstenů - Postavy

Gimli


Ereborský trpaslík. Narodil se roku 2879 Třetího věku v Modrých horách a po smrti draka Šmaka v roce 2941 přesídlil do Ereboru. Gimliho otcem byl Glóin, trpaslík z Thorinovy družiny. V roce 3018 se Gimli se svým otcem vydal do roklinky, kde byl vybrán do Společenstva Prstenu. Byl jedním z mála trpaslíků, kteří se přátelili s elfy. Po pobytu v Lothlórienu se dokonce zasvětil vzpomínkám na elfskou královnu Galadriel a stále při sobě nosil pramínek jejích vlasů. Jeho nejbližším přítelem byl Legolas. Gimli se účastnil většiny velkých a důležitých bitev ve Válce o Prsten. Poté se stal Pánem Třpytivých jeskyní, slují pod Helmovým Žlebem. Některé prameny tvrdí, že se po Aragornově smrti s Legolasem odebral do Zemí Neumírajících.

Enya - Evening Falls

3. března 2009 v 18:02 | Galadriel |  Enya
Tahle píseň je nádherná. Každou noc mě ukolébává do říše snů....

Když večer padá
A denní světlo slábne
Vnitřní hlas mě volá
Mohla by jsem spáti ?
Chvíli bloudím
Pak mě to úplně drží
Poblíž domova - nemohu říct
Poblíž domova - cítím se tak daleko

Když procházím místností, tam přede mnou je stín
z jiného světa, kde nikdo jiný nemůže hledat
Zaveď mě na mou odpovědnost tam, kde mohu přejít
Poblíž domova - nemohu říct
Poblíž domova se cítím tak daleko

Stále hledám, nikdy správně
Jsem ztracená v oceánu noci.
Stále doufám, že dokážu najít vzpomínky
Ty vzpomínky, které jsem nechala zůstat vzadu

Třebaže přestávám mít vůli, vydržím věřit
Že tento čas je skutečný - jsem ztracena v tomto pocitu?
Jako dítě, procházející
Nikdy nepoznající důvod
Jsem doma - znám cestu
Jsem doma - cítím se ó tak daleko


When the evening falls and the daylight is fading,
from within me calls - could it be I am sleeping?
For a moment I stray, then it holds me completely.
close to home - I cannot say.
close to home feeling so far away.

As I walk the room there before me a shadow
from another world, where no other can follow.
carry me to my own, to where I can cross over...
close to home - I cannot say.
close to home feeling so far away.

Forever searching; never right,
I am lost in oceans of night.
Forever hoping I can find memories.
those memories I left behind.

Even though I leave will I go on believing
that this time is real - am I lost in this feeling?
like a child passing through, never knowing the reason.
I am home - I know the way.
I am home - feeling oh, so far away


Gandalf

3. března 2009 v 17:18 | Galadriel |  Pán prstenů - Postavy


Istar, čaroděj ve Středozemi. V Zemích neumírajících byl Gandalf Maia Olórin, který žil v zahradách Lóriena, Pána snů, a často navštěvoval Niennu Soucitnou. Kolem roku 1000 Třetího věku byl vybrán jako jeden z Istari neboli čarodějů, kteří byli vysláni do Středozemě. V západštině ho nyzývali Gandalf Šedý, pro elfy byl Mithrandir neboli "šedý poustevník", pro trpaslíky Tharkum a pro Haradské Incánus. Navenek vypadal jako vousatý stařec v širokém plášti s vysokým špičatým kloboukem a dlouhou holí. Když přišel do Šedých přístavů, Círdan mu dal Naryu, "prsten ohně".
Přes dva tisíce let pracoval Gandalf proti růstu zlých mocností ve Středozemi. V roce 2941 podnítil Výpravu k Osamělé hoře, jež vedla k zabití draka Šmaka. Během této výpravy získal Gandalf meč GLamdring a Bilbo získal Jeden prsten. Gandalf moc Jednoho prstenu rozpoznal a vapátral, jak se dá zničit. V roce 3018 přišel Gandalf k Frodovi Pytlíkovi do Kraje a podnítil ho k výpravě s Prstenem. V roklince se stal členem Společenstva Prstenu a provedl je mnoha nebezpečími. Potom se zřítil z můstku Khazad-dum ve smrtelném zápase s Balrogem z Morie. Čarodějův duch však byl vzkříšen jako Gandalf Bílý, zářivá bytost, jíž nemohla ublížit žádná zbraň. Během Války o Prsten bal Gandalf Bílý na svém koni Stínovlasovi všude: povzbudil krále Théodena v Rohanu, porazil Sarumana v Železném pasu a zadržel Černokněžného krále v bráně Minas Tirirth. Bojoval s kapitány Vojska Západu před Černou branou Mordoru, zatímco Ten, kdo nesl Prsten, Jeden prsten zničil. Po válce dohlédl Gandalf na opětovné sjednocení Gondoru a Arnoru a v roce 3021 odplul s ostatními strážci Prstenu do Zemí neumírajících.

Diplomy za 3. bleskovku

3. března 2009 v 11:13 | Galadriel |  Soutěže
Diplom pro Lauru
Diplom pro Caddy
Diplom pro Halfirien
Diplom pro Eowyn
Diplom pro Parvaty


3. Bleskovka

2. března 2009 v 14:09 | Galadriel |  Soutěže

Už velmi dlouho jsem sem nedala žádnou bleskovku, tak jsem narychlo jednu vymyslela....

1) Jak se jmenovala Éomerova žena?
2) Kdo to byl Dernhelm?
3) Jméno Theodenova koně?
4) Který národ Středozemě je vám nejmilejší?
5) Koho si zahrál Billy Boyd?
6) Co v překladu znamená Undomiel?
7) Jaká je vaše nejoblíbenější barva?
8) V jakém znamení jste se narodili?
9) Co by jste chtěli na diplom?

Obrázky

1. března 2009 v 18:17 | Galadriel |  J.R.R. Tolkien
Moc se omlouvám, ale dnes nestíhám, proto vám sem dám alespoň 2 obrázky J.R.R. Tolkiena.
Slibuji, že se zítra polepším.....
Galadriel.