Září 2013

Glum

19. září 2013 v 6:20 Pán prstenů - Postavy
Bývalý hobit. Pocházel z kmene Statů a kdysi se jmenoval Sméagol. Narodil se nedaleko Kosatcových polí v údolí Anduiny. V roce 2463 Třetího věku našel Sméagolův bratranec Déagol při rybolovu Jeden Prsten a Sméagol jej kvůli němu ihned zavraždil - měl zrovna narozeniny. Moc Prstenu prodloužila Sméagolovi život, ale změnila ho k nepoznání. Od té doby se mu začalo říkat Glum, podle zvuků, které vydával. Zvrhl se, vyhýbal se světlu a žil vražděním pojídáním nečistého masa. Nejlépe mu bylo v temných tůních hluboko v jeskyních. Z jeho kůže vymizely chlupy, navíc celá zčernala a byla studeně lepkavá. Hlavu měl bezvlasou a oči vypouklé jako ryba. Zuby se mu prodloužily jako skřetí tesáky a hobití chodidla se rozšířila a vznikly na nich blány. Téměř pět století se Glum skrýval ve slujích pod Mlžnými horami. V roce 2941 došlo k osudné "návštěvě" Bilba Pytlíka v Glumově sluji, kde přišel o Prsten. V roce 3019 dostihl nového nositele Prstenu - Froda Pytlíka. Gandalf Šedý o Glumovi při průchodu Morie prohlásil: "Myslím, že Glum ještě sehraje podstatnou úlohu, ať už dobrou, nebo špatnou." a měl úplnou pravdu.

Křišťál

18. září 2013 v 8:36 Léčivé účinky kamenů a drahokamů

Je nejuniverzálnější ze všech krystalů a je symbolem světla na Zemi, průzračnosti duše, síly léčivé energie. Je jako katalyzátor, který přijímá a vysílá energii zároveň, vyrovnává rovnováhu, stává se zrcadlem naší duše, průvodcem k nekonečnu.
Jeho jasný, přímý paprsek obsahuje všechny barvy duhy. Spojuje nás s absolutnem a s pramenem prapůvodní energie, která se skrývá v hloubi naší duše jako božské světlo, prozařující celý tento svět. Neustále nás zve ke splynutí s jeho jasným světlem. Podobně jako ametyst je všude ve světě ceněn jako meditativní kámen - dnes stejně jako dřív.
V magické oblasti má odporovat veškerému zlu, neutralizovat negativní energii a černou magii, podporuje jasnozřivost, dodává energii a světlo do našeho snažení. Propojuje naší duši s vesmírnou věčností, harmonizuje, čistí a chrání auru, odstraňuje blokády bránící průtoku energie, odplavuje veškeré nečistoty aury a disharmonie duše. Je dokonalý nositel čistého světla. Posiluje samostatnost a pomáhá zdokonalovat osobnost. Je kamenem, který pomáhá pročišťovat celého člověka, zmírňuje zemské negativní záření včetně geopatogenních zón, odblokovává vnitřní Já, zvyšuje duchovní síly, srovnává jin a jang, zesiluje a převádí energii.

Pomáhá při srdečních nemocech, leukémii, střevních a vředových onemocněních a proti ozáření. Uvolňuje blokády, ochraňuje a dodává energii. Ovlivňuje korunní čakru a ostatní pročisťuje. Je to kámen, který se hodí skoro pro všechny lidi. O jeho pomoc můžeme poprosit při střevních potížích a potížích celého trávicího traktu, neuralgických bolestech, nevolnosti, závratích, bolestech hlavy.

Šípková marmeláda, sirup a přesnídávka

18. září 2013 v 7:54 Recepty
ŠÍPKOVÝ SIRUP:

Budeme potřebovat 1 kg zralých šípků, 2 l vody a 1,5 kg přírodního cukru. Šípky rozdrtíme a zalijeme vodou. Přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 10 minut. Roztok přecedíme přes sítko a poté přes plátno přefiltrujeme. Čistou šťávu zahřejeme na 70 st. Celsia a rozpustíme v ní veškerý cukr. Hned naléváme do sklenic a zátkujeme. Sirup je bohatým zdrojem vitamínu C. Šípkový sirup užíváme při nachlazení a při onemocnění močových cest.

ŠÍPKOVÁ MARMELÁDA:

Pevné zralé šípky rozpůlíme a zbavíme chloupků. Jde to špatně, proto je lepší pracovat v chirurgických rukavicích a zbytky chloupků z šípků vymývat. Plody pak povaříme v troše vody a rozmixujeme. Mnohem snadnější je však měkké šípky, které jsme rozvařili ve vodě, prolisovat na pasírovacím strojku. V obou případech přidáme na 1 kg šípkové směsi 400 g cukru a 3 minuty za stálého míchání povaříme. Plníme do skleniček s uzávěrem a 25 minut sterilujeme při teplotě 85 st. Celsia. Marmeládu mažeme na pečivo nebo z ní můžeme připravit šípkovou omáčku.ŠÍPKOVÁ PŘENÍDÁVKA:

Suroviny: 500 g šípků, voda, přírodní cukr, 500g jablek, skořice

Příprava: Zralé šípky uvaříme ve vodě, rozmixujeme a přepasírujeme. Vzniklé šípkové pyré smícháme s pyré z jablek, které jsme uvařily spolu se skořicí a lehce přisladíme medem, sirupem nebo přírodním cukrem. Podáváme dětem hned po přípravě nebo sterilujeme 10 minut při 100°C.
Zdroj: Poradna pro zdraví, Cesta ženy


Nefrit

17. září 2013 v 19:20 Léčivé účinky kamenů a drahokamů
Nejoblíbenějšími ozdobnými kameny v Číně jsou už po tisíciletí nefrit a jadeit, minerály opředené řadou tajemství a legend, které známe především v zelenavé a bílé barvě. Nefrit, který je mimochodem i oficiálním ozdobným kamenem amerického státu Aljaška či Britské Kolumbie v Kanadě, se dnes v Číně vysoce cení.Je podstatně běžnější než jadeit, to mu však neubírá na kráse a léčivých vlastnostech. Těžiště jeho schopností leží zejména ve zdravotní oblasti: léčí nedostatečnou funkci a záněty ledvin, včetně jejich chronických poruch, pročisťuje močové cesty a močový měchýř a uvolňuje písek a kameny. Nefrit můžeme pokládat pro zvýšení účinku přímo na ohrožené místo. Současně se doporučuje vypít před každým jídlem několik doušků nefritového elixíru, který pomáhá nejen odvodnění, ale také proti zácpě a nadýmání. Celkově pomáhá našemu organismu zbavovat se jedů a škodlivých zplodin. Položen na srdeční čakře stimuluje funkci srdce, na čakře hrdla brzlík a na pupeční čakře peristaltiku střev.


V psychické oblasti zabraňuje agresivním sklonům, tlumí přepjaté emoce, tiší duševní napětí, zjitřenost a žal. Vede nás po cestě harmonie, vyrovnanosti a vnitřního míru. I v těžkých chvílích nám pomáhá zachovat si vlastní identitu a ani ve zdánlivě beznadějných situacích se nevzdávat. V pracovním procesu nás podporuje v rychlém rozhodování a v odvaze jednat za každých okolností jen podle čistého svědomí. Ve vztahu k bližním nás učí toleranci, umění je je chápat, i když v lecčems s nimi nesouhlasit. Oblázek nefritu pod polštářem nám zajistí sladké sny. Při bolesti hlavy jím masírujeme spánky.

Smělmír Brandorád

9. září 2013 v 9:09 Pán prstenů - Postavy
Hobit z kraje a člen Společenstva Prstenů, přáteli nazývaný Smíšek. Narodil se roku 2982 Třetího věku jako syn Saramíra Brandoráda, rádovského Pána. Se Společenstvem zažil mnoho dobrodružství a po jeho rozpadu byl spolu s Pipinem (Peregrinem Bralem) chycen skřetími vojsky ze Železného pasu. Skřeti byli později pobiti Rohiry v čele s Eomérem a oba hobiti utekli do lesa Fangorn. Smíšek se časem stal panošem rohanského krále Theodéna. Stal se hrdinou při střetu s Černokněžným králem Angmaru. V boji s tímto přízrakem byl málem zabit, ale naštěstí se jej Aragornovi podařilo v domech uzdravování díky athelasu vyléčit. Po návratu do Kraje se oženil s Estellou Bulvovou a po otci se stal rádovským Pánem. Smíška Pipin byli nejvyšší hobiti v dějinách, protože měřili čtyři a půl stopy (entí voda). V roce 64 Čtvrtého věku opustili Kraj a svých několik posledních let strávili v Rohanu a Gondoru, kde byli s velkou slávou pohřbeni v Domě králů.Obdivuhodné výtvory fanoušků hobita.

2. září 2013 v 14:15 Hobit
Jeden šikovný fanoušek dostal od svých přátel výzvu vytvořit dort na téma " Hobbit". Přátelé prý očekávali hobití domek, ale on je ohromil tímto unikátním kouskem, který ač jeto k nevíře, je celý jedlý.


Tento mladý muž strávil nad svým výtvorem 35 hodin. Je to zapálený fanoušek, který urazil 500 mil, aby mohl vidět premiéru Hobita.

Hobit: Neočekávaná cesta -úryvek z prodloužené verze

1. září 2013 v 18:18 Hobit
Slibovaná rozšířená verze Hobita: Neočekávané cesty byla nyní oficiálně ohlášena na listopad tohoto roku.
Peter Jackson a jeho scenáristické kolegyně čerstvě prozradili, jaké nové scény jej obohatí.
Připravit se tak máme na delší setrvání v Kraji, bonusové trpasličí neplechy v Roklince a důkladnější představovačku elfího krále Thranduila, přičemž má dostat víc prostoru i zastávka ve Skřetím městě, kde Velký skřet zazpívá jednu líbeznou písničku navíc. Přidávat se bude také scéna v podhorském městě Dol, kde bude jeho pán Girion seznamovat Šmaka se speciálními černými šípy. Což, jak možná tušíte, jsou jediné, které dokáží pocuchat jeho mohutné šupinaté tělo. K původnímu filmu by mělo přibýt celkem 13 minut navíc.